Ігрові методи

вирішення дитячих конфліктів


"Трагікомедія без слів"

Це ще один спосіб перетворити в сприйнятті дитини трагедію в комедію. Він прекрасно підійде для двох маленьких (або не дуже маленьких) ябедників, що прагнуть подати те що відбувається у вигідному для них світлі і залучити до розгляду батьків.

На цей раз погодьтеся не вислухати їх, а подивитися. Поставте до відома дітей, що постійні сварки вам набридли і якщо вони хочуть вам знову про них розповісти, то їм доведеться поставити виставу (або балет) на цю тему. Нехай надішлють вам квитки в перший ряд! Можна дійсно попросити їх виготовити для вас запрошення, придумавши назву виставі. Це перемкне їх увагу на більш мирну хвилю. У разі якщо лють дітей один до одного не надто велика, можна вимагати від них спільного виготовлення запрошення.

Коли ви отримаєте запрошення, сідайте зручніше і дивіться балет або фільм без слів. Діти повинні відтворити на домашній "сцені" хід подій, що призвели до конфлікту. Вони можуть рухатися, всіляко жестикулювати і зображати на своїх обличчях жах, гнів або, навпаки, страждання і беззахисність, але не можуть вимовляти при цьому ніяких звуків. Подібна німа розповідь, звичайно ж буде дуже незвична для дітей. Тому їх увага зосередиться на тонкощах акторської майстерності та на тому, як донести до вас "справжню правду". При цьому мимовільне спостереження за такими кривляннями і гримасами з боку іншої дитини неминуче викличе у них посмішку. Так за час вистави емоції дітей напевно зміняться.

Якщо юні актори зупиняться "на найцікавішому місці" (тобто покажуть тільки саму сварку), то покажіть обуреного глядача, який віддав гроші не за половину вистави, а за цілу і тому вимагає щасливого закінчення. Вони такого не придумали? Так нехай думають! Якщо їм потрібен час, то нехай оголосять антракт, ви поки перекусіть в буфеті. А якщо вони актори екстра-класу, то нехай імпровізують і придумують вирішення конфлікту відразу ж, на сцені. Якщо дітям дійсно вдасться вирішити проблему "методами мистецтва", то кричите "Браво!", аплодуйте і беріть автографи у таких майстрів сцени! Не скупіться на захоплення з приводу їх самостійного пошуку рішення. У подяку за приємно проведене дозвілля запропонуйте їм взяти участь в якій-небудь цікавій справі разом з вами. Цим можна завершити перемир'я.

Примітка. Але, можуть бути випадки, коли діти не здатні придумати варіант мирної кінцівки вистави. Тоді ви можете запропонувати їм допомогу сценариста (тобто знову вашу) і сховатися за лаштунками разом з юними даруваннями. Коли ваша ідея буде сприйнята, знову поверніться в "глядацький зал" і займіть своє почесне місце.

 

"Супергнівний лист про суперобурливий вчинок"

 Як ви, напевно, здогадалися за назвою даної гри, в ній ми будемо вирішувати проблему яка викликала в душі дитини обурення, даючи йому можливість описати свій стан як бурю, а саме неприємну пригоду – як  неприємність глобального масштабу. Іноді здається, що діти саме цього і чекають від дорослих – понад  уважного ставлення і над серйозного сприйняття дрібних неприємностей дитячого життя. Так що надайте їм таку можливість. Тим більше що для дитини маленька негативне подія його життя дійсно може здаватися величезною і страшною подією.

Отже, допомагаючи дітям, які посварилися, вийти з конфлікту, рішуче відмовтеся слухати їх. Повідомте про виниклі справи або на втому від їх сварок. Розведіть дітей по різних кімнатах і залиште на якийсь час (хвилин на п'ятнадцять) одних наодинці з аркушем паперу і ручкою. За цей час вони можуть викласти всі свої скарги в письмовому вигляді. Зверніть увагу, що вони повинні постаратися максимально перебільшити всі свої переживання з цього приводу, а також безмірно перебільшити провини другої людини.

Коли листи будуть написані, прочитайте їх. Напевно вони здадуться вам кумедними, в цьому випадку похваліть дитину за такий "літературний дар" і від душі посмійтеся. До цього часу пристрасті вже стихнуть і ваш син (або дочка) налаштується на більш оптимістичну (можна навіть сказати, гумористичність) хвилю. Так само вдійте і з листом другої дитину.

Якщо ці листи вийшли не образливими, а дійсно смішними, то ви можете розіграти роль судді і зачитати "склад звинувачення" кожному "підсудному", посадивши їх поруч. Головне, напустіть на себе серйозний офіційний вигляд, а після прочитання звинувачень винесіть яке-небудь страшне покарання одному й іншому. Наприклад, урочисто оголосіть, що «Іванов Петя, учень п'ятого класу, звинувачується у злочині проти особи Іванова Толі і в якості покарання засуджується до поїдання манної каші». Аналогічний вирок виноситься і його братові. Можна засудити дітей до примирення і конкретної допомоги один одному в якихось справах, а ще краще – до  спільної справи, корисної для дому, наприклад прибирання в кімнаті.

 

«Килим миру»

Килим миру краще виготовити заздалегідь разом з дитиною. Для цього можна взяти шматок тканини і наклеїти (а краще намалювати) на ній різні візерунки. Можна полегшити завдання, використавши готовий, велику хустку, на який можна наклеїти якісь символи миру та злагоди. Дорослим про це нагадують голуб, земна куля і тому подібні символи, але у дітей можуть бути інші асоціації. Намагайтеся їх врахувати. Головне, щоб отримане творіння подобалося вашим синові або дочці і викликало у них позитивні емоції.

Коли ви бачите, що діти сваряться і вже переходять межі пристойності у своїх висловлюваннях, то терміново скористайтеся цим килимом світу. Поясніть дітям, що це незвичайний килим. Він допомагає людям заспокоїтися і помиритися, якщо вони посварилися. Для цього розстеліть килим на підлозі і запропонуйте дітям сісти на нього вдвох. Тепер вони можуть з нього встати тільки друзями. Сходити з килима раніше того, як діти помирилися, заборонено. У той час коли діти сидять на килимі, вони повинні дотримуватися таких правил: не можна доторкатися друг до друга і не можна вимовляти нічого, крім фрази "Тух-тібі-дух". При цьому вони можуть жестикулювати скільки завгодно, навіть махаючи кулаками. Головне, не зачіпати ними другої дитини.

Чарівну фразу дитина теж може вимовляти так, як йому подобається: якщо хоче, вона може грізно викрикувати її, може злобно шипіти, може буркотливо бурчати. Таким чином, виходить забавний діалог двох дітей, що сидять на килимі миру. Як правило, вони говорять свої фрази по черзі і так чи інакше реагують на емоційний тон таких послань від другої дитини. Можете не сумніватися, що навіть якщо спілкування на килимі миру почалося з диких грізних криків і загрозливих розмахувань, то через якийсь час діти "видихаються" і тон "потух-тібі-духів" стане набагато спокійніше.

Ви весь цей час можете просто сидіти поруч, стежачи за дотриманням правил, а можете давати жартівливі репліки типу: "Ух ти, як грізно!" або "Жах, навіть я злякалася!" Це допоможе дітям зрозуміти, що їхні негативні емоції досягли своєї мети. Коли ж ви відчуєте, що діти вже виплеснули свої образи і злість, трохи втомилися і готові до перемир'я, то повідомте їм, що якщо вони протягнуть один одному руки, то зможуть встати з килима миру і піти разом з вами на прогулянку (або запропонуйте ще що-небудь приємне). Якщо діти морально готові до цього, то нехай мовчки з'єднають мізинці. Тоді вони знову отримують "право голосу" і можуть разом з вами закріпити дружбу виконанням ритуалу "мирися-мирися-мирися і більше не бийся ...".

Примітка. Ця гра дуже ефективна при правильному її проведенні. Справа в тому, що в процесі виконання ігрового завдання діти отримують можливість безпосередньо висловити свої негативні емоції, причому тому адресату, що їх викликав. При цьому, так як вони не мають права вимовляти образливі слова, типові для такого процесу в реальному житті, у них не виникають нові образи і не підігрівається відчуття злості і гніву. Заборона на "рукоприкладство" не дає виникнути бійці, при цьому дитина має право висловлювати свою лють і фізично: за допомогою рухів, міміки, жестів. В ході такого незвичного для дітей способу вираження звичних почуттів їм часто стає смішно, а це означає, що вони вже на півдорозі до примирення.

 

"Рослинні обзивалки"

У цій грі використовується той же принцип вирішення конфлікту, що і в попередній. Тут посварені діти також отримають право висловити свої емоції за допомогою інтонацій і навіть зайти трохи далі – обзивати  один одного. Нехай вас не бентежить такий непедагогічний метод! Адже обзиватися діти будуть не звичайними образливими словами, які ущемляють їх гідність, а за допомогою спеціальної лексики, яка звучить смішно і незрозуміло. З цією метою можна використовувати будь-який довідник по догляду за кімнатними рослинами. Бажано мати їх два примірники, щоб вчасно дати по одному посварити дітям. Тоді їх сварка перетвориться на таку словесну дуель: "Хавортія ти смугаста!" - "Так сам ти колеус Блюме!" - "Знаєш ти хто Ти - колумнея дрібнолиста!" - "А ти - очиток красноокрашенний!" і т. д.

Як бачите, такі фрази дійсно зовні нагадують обзивалки, але ними складно зачепити самолюбство. Відповідно, діти зможуть висловити свої образи за допомогою інтонацій, а крім того, підняти собі настрій, використовуючи смішні і невідомі їм слова, які можуть в їх фантазії народжувати забавні образи. Коли ви помітите у дітей остаточну зміну настрою, то запропонуйте їм якусь цікаву спільну справу або конструктивний спосіб вирішення проблеми, через яку вони посварилися.

Примітка. Часто суперечки і сварки дітей переходять у бійку, так як їх словниковий запас для таких випадків закінчується або в однієї дитини він явно більше, ніж в іншого. Тоді останній починає відчувати себе програвшим словесний бій і переводить його в "кулачний". Тут же діти виявляться абсолютно в рівних позиціях, а їх "погана" лексика буде незвичайно різноманітна, адже ви підкріпите її "рослинним словничком". Так що ймовірність бійки практично зводиться до нуля.

Polatus mela com est:



Write a comment

Comments: 4
  • #1

    ПБК Україна (Sunday, 13 March 2016 16:08)

    Дуже хороша школа!

  • #2

    Алексей (Friday, 25 October 2019 03:13)

    Здраствуйте,Я seo специалист с 8+ летним опытом работы в области seo. Замечательное портфолио. +380660012209 Viber,Telegram

  • #3

    создание интернет магазина Краснодар (Monday, 09 December 2019 10:00)

    создание интернет магазина Краснодар - https://seozhdanov.ru/sozdanie-sajtov/internet-magazin/
    Цены► Отзывы► Портфолио ►Опыт работы с 2007 года!
    Заказать +79604727991

  • #4

    ффв (Wednesday, 22 November 2023 11:17)

    фцфацфцафвц